دفتر اصفهان : 36618510-31-0098
دفتر تهران : 12-88538411-21-0098

 aparat

تکنیک های VoIP

iSpeaker

در مورد پیجر شرکت زایکو چه میدانید؟

 در این مقاله آموزشی، شرکت ارتباطات شبکه داده نما قصد داره شما رو با SIP Speaker ِ شرکت ِ زایکو که این محصول خودش رو با اسم ِ iSpeaker روانه بازار کرده آشنا کنه. iSpeaker ، سیستم ِ صوتی ِ مبتنی بر SIP هستش که بعنوان ِ دستگاه ِ مخابره ی داخل ِ ساختمانی و همچنین سیستم Paging بکار گرفته میشه.

این محصول که با انواع ِ گوشی های تلفن SIPساپورت سازگار هست، از طریق وب پیکره بندی، و حداکثر توان ِخودش رو برای هرچه بهتر شدن کیفیت ِصدا بکار میگیره، بعنوان مثال توسط اکوکنسلری که در اون تعبیه شده، به قدرت ِ پزدازش ِ بسته های صدا، توسط پردازنده ی اصلی کمک می کنه و صدایی با کیفیت بهتر تولید می کنه و یا به کمک گزینه ی Noise Suppression ، تاثیر ِ نویز ِ موجود در محیط ، بر صدای ِ خروجی را به حداقل می رسونه.

همچنین به کمک گزینه Adaptive Jitter Buffer، از بوجود آمدن ِ جیتر (که یک نوع تاخیر است) بر روی بسته های صدا جلوگیری می کند. البته شرکت زایکو برای هرچه بهتر شدن کیفیت صدا، استفاده از کدکهای صوتی رو از یاد نبرده و با پشتیبانی از 14 نوع کدک از قبیل G.711, G722, G 723, G726, G729 و انواع دیگری از کدک ها، در زمینه هم پیشرو بوده.

این محصول در دو مدل B20 و C20 ساخته و روانه بازار شده.

در شکل اول دستگاه ‌C20 و در شکل دوم دستگاه B20 قابل مشاهده است.

بی 20 از امپلیفایر 10وات و C20 از امپلیفایر 3.5 وات پشتیبانی میکنه تا پوشش صوتی کافی و مورد نیاز رو برای مکانهایی که مورد نظر هست فراهم کنه. اگه بخوایم تفاوت های این دو مدل رو بررسی کنیم، بغیر از موردی که به اون اشاره شد، می تونیم به POE ساپورت بودن و مجهز بودن به پورت 3.5 میلیمتری، برای خروجی هندست در مدل C20 اشاره کرد که این دو مورد در مدل B20 وجود نداره.

دلیل بی بهره بودن B20 از موارد مذکور هم منطقی هستش، چرا که B20 بدلیل وات خروجی بالا، برای پخش وسیع صوت مورد استفاده قرار میگیره و قرار دادن خروجی 3.5 میلیمتری ِ هندست در آن ضروری نبوده و همچنین بدلیل استفاده از ولتاژ 12 ولت 2 آمپر که این مقدار در مدل سی 20 ، 5ولت 1 آمپر هست، نیازی برای در نظر گرفتن POE برای اون دیده نشده.

برای آشنایی بیشتر با پورتهای این دستگاه به شکلهای زیر نگاه کنید. شکل اول مربوط به C20 و شکل دوم مربوط به B20 می باشد.

در شکل زیر نمایی از برد الکترونیکی iSpeaker به همراه نمونه‌ای از دستگاه‌هایی که امکان اتصال به آن را دارد, به تصویر کشیده شده است.

شاید تا حالا برای شما این موضوع پیش اومده باشه که قصد داشته باشید در محیط کاری خودتون، راس ساعت خاصی در روزهای ویژه ای از هفته، و در هر ماهی از سال که نیاز دارید، پیام صوتی مورد نظرتون رو به صورت خودکار پخش کنید. دستگاه iSpeaker با اتصال به paging management system یا PMS زایکو این کار رو بخوبی برای شما انجام میده.

این سیستم سامانه ایه که شرکت زایکو در مراکز تلفنی خودش تعبیه کرده تا همزمان با پیشرفت قابل توجهی که در زمینه سیستم های VoIP داشته، در زمینه paging هم نوآوریهایی داشته باشه.

در شکل زیر میتونید راه اندازی نمونه‌ای از سیستم PMS رو ببینید.

و اما ویژگی جالب، منحصر به فرد و بسیار پرکاربردی که در iSpeaker تعبیه شده، رله هایی هست که در این دستگاه وجود داره. همینطور که در شکل زیر ملاحظه می کنید تعداد 4 عدد pin به عنوان خروجی در iSpeaker قرار داده شده که استفاده های فراوانی میتونه داشته باشه. به عنوان مثال باز کردن درب، به صدا در آوردن زنگ و بطور کلی روشن و خاموش کردن هر وسیله الکترونیکی و الکتریکی ای که در محیط وجود داره.

در شکل زیر این رله ها با رنگ نارجی مشخص هستند.

حال بعنوان پیشنهادی برای راه اندازی سیستم Paging, به تفسیر شکل زیر میپردازیم.

 

شکل بالا مربوط به یک کارخانه می‌باشد. این کارخانه شامل بخشهای متعددی از قبیل یک اتاق سرور, یک مرکز کنترل, یک دفتر کوچک و دو کارگاه بزرگ می باشد. همانطور که در شکل مشهود است, در اتاق سرور یک عدد مرکز تلفن زایکو از نوع U60 یا U100 وجود دارد که به شبکه داخلی کارخانه متصل می‌باشد. تمام تلفن‌های تحت شبکه این کارخانه که از نوع D60 و با کیفیت صدای HD میباشد و همچنین iSpeaker های C20 و B20 به این مرکز تلفن متصل می شود.

از آنجاییکه مسئول کارخانه قصد دارد سیستم Paging را هم در دفتر و هم در کارگاهها راه اندازی کند, در این سه محل از دستگاه iSpeaker استفاده کرده است. بدلیل مساحت زیاد کارگاه ها و نیاز به صدای بلند تر, از مدل B20 استفاده شده که دارای وات قوی تری می باشد. همچنین در دفتر بخاطر مساحت کمتر از مدل C20 که دارای وات کمتری می‌باشد استفاده شده است.

نکته قابل توجه استفاده از سیستم PMS می‌باشد که در اتاق مرکز کنترل به چشم میخورد. با استفاده از این سیستم که بر روی مرکز تلفن IPPBX راه اندازی شده, در ساعت‌های خاصی از روز, صداها و ملودی های مد نظر مسئول کارخانه بصورت برنامه‌ریزی شده و خودکار پخش خواهد شد.

بطور کلی دستگاه iSpeaker سولوشن ایده آلی بمنظور راه اندازی سیستمPaging در محیط های مختلف از جمله مدارس، فروشگاه ها، دفاتر، فرودگاه ها و بقیه مکان های عمومی می باشد.

برای اطلاع از فن آوری های نوین ارتباطی شبکه های وایرلس و ماکرویو و مراکز تلفنی تحت شبکه از کانال تلگرامی ما به آدرسهای Wireless_tech@ و Voip_Tech@  دیدن فرمایید.


شرکت ارتباطات داده نما فعالیت ابتدایی خود را درزمینه خدمات فناوری اطلاعات در سال 1380 آغاز نمود و از سال 81 در زمینه تامین و فروش تجهیزات اکتیو شبکه های رایانه ای (سیسکو و تجهیزات وایرلس) به صورت گسترده شروع به فعالیت نمود.

 

آدرس کانالهای WIRELESS_TECH@ وVOIP_TECH@ شرکت داده نما

آدرس دفتر اصفهان : خیابان رحیم ارباب - نبش چهار راه رکن الملک - پلاک 238
تلفن : 12-36618510-031
فکس : 12-36618510-031
 
آدرس دفتر تهران : خیابان مطهری - خیابان شهید علی اکبری (پارسا) - پلاک 83 - طبقه سوم - واحد 7
تلفن: 12-88538411-021
فکس : 88766762-021
از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.
bluebrowncustomgreenorangepinkredturquoiseyellow