دفتر اصفهان : 36618510-31-0098
دفتر تهران : 12-88538411-21-0098

 aparat

تکنیک های وایرلس

VSWR

VSWR چیست؟

سیگنال برگشتی به چه دلیلی اتفاق می افتد ؟ تا چه میزان می تواند به دستگاه ما آسیب برساند؟ راهکارهای پیشگیری از این معضل چیست؟

ابتدا یک مثال ساده: درشیر آب بالا به چه دلیلی ممکن است فشار آب پس زده شود و یک فشار درجهت معکوس جریان آب موجب شود حتی به اتصال شیر و شلنگ صدمه بزند؟؟؟

در یک ارتباط وایرلس چطور؟ کجا و به چه دلیلی سیگنال برگشتی برای ما اتفاق می افتد؟

مشخصه که فشار اب به علت مقاومت بیشتر شیلنگ باریک که در امتداد اتصالات وجود دارد پس زده شده و تا بالا انتقال می یابد و حتی ممکنه به بیرون نشت کند.
دوستان خوبم کانال صرفا به اشاره ای از نکات و تکنیک ها میپردازد و با تحقیق و جستجو می توانید مطالب پایه را عمقی مطالعه کنید.
سیگنال بازگشتی به دلیل عدم رعایت امپدانس و مقاومت مشابه در اجزای انتقال سیگنال می باشد این صرفا از رادیو نمی باشد. بلکه تمامی اجزا از قبیل کابل ها و کانکتورهای رابط سیگنال و انتن در صورتی که مقاومتی غیر از 50 اهم( تجهیزاتwifi) داشته باشند دچار میزانی از برگشت خواهیم شد. این بازگشت موهومی چنانچه بیش از حد استاندارد باشد رادیو ما را تضعیف نموده و عمردستگاه را به شدت می کاهد.

دستگاه اندازه گیری میزان سیگنال بازگشتی . VSWR METER

دقت شود استفاده از کابل و کانکتور رابط (Connector) و انتن غیر استاندارد در فرکانس مدنظر می تواند اسیب های جدی به ما وارد نماید. دوپارامتر vswr وReturn loss بطورکلی بیانگر یک مفهوم در سیگنال برگشتی می باشند. فراموش نکنیم هیچگاه ایده آل ( بدون بازگشت) حاصل نمی شود. مهم انست کهvswr استاندارد 1.5:1 یاحداکثر 2 روی 1و یا برای ریترن لاس 14 دی بی رعایت گردد.جدول تبدیل پیوست می گردد.
الان متوجه می شوید چرا انتن مخصوص باند 2 گیگاهرتز را نمیشود برای رادیوی باند 5 استفاده کرد . باید دقیق مشاهده کرد ایا انتن در فرکانس مدنظر ما چه رفتاری نشان میدهد. خواهید دریافت که دیگر گین و بهره اهمیت خود را در این مواقع از دست میدهد کار به جایی میرسد که مثلن در سوپرچنل ما 2 دی بی افت بهره انتن داشته باشیم اما سیگنال برگشتی ما بیش از 2 روی 1 باشد. پس بهتره از انتن و کابل رابط مخصوص اون فرکانس یا حتی سوپرچنل استفاده کنیم.

تکنیک ویژه:round_pushpin:عدم رعایت آب بندی مناسب کانکتورها و اتصالات موجب می شود بخارآب به مرور به داخل جامپر نفوذ کرده و سیگنال برگشتی شدیدی به رادیو تحمیل نماید. همچنین تاکید مینماییم از کابل های رابط (جامپر و پیگتیل) مناسب و با کیفیت در اتصلات رادیویی استفاده نمایید.

نمودار سیگنال برگشتی بر روی یک انتن در آزمایشگاه

نمودار نشان دهنده وضعیت مناسب ریترن لاس (Return Loss) از حدود 4800 تا 6300 می باشد .مشخصه که هر دو ورودی انتن دووال پلار شرایط متفاوتی دارا می باشند. البته این تنها گزینه برای سلامت انتن نمی باشد. می بایست نمودار cross polarity و port to port و Gain هم همزمان در نظر گرفت.

نکته : VSWR بدون دستگاه مخصوص سخت مشخص می گردد و اگر بعد از چند هفته متوجه شدید سیگنال دریافتی شما به مرور کاهش پیدا کرده و رادیو فرستنده تضعیف گردید نشان دهنده سیگنال برگشتی است که روز اول تاثیرات خود را نشان نداده است.

 

نویسنده : سید محمد جواد شیخ ابومسعودی - شرکت ارتباطات شبکه داده نما
                   
برای اطلاع از فن آوری های نوین ارتباطی شبکه های وایرلس و ماکرویو و مراکز تلفنی تحت شبکه از کانال تلگرامی ما به آدرسهای Wireless_tech@و Voip_Tech@  دیدن فرمایید.

 


شرکت ارتباطات داده نما فعالیت ابتدایی خود را درزمینه خدمات فناوری اطلاعات در سال 1380 آغاز نمود و از سال 81 در زمینه تامین و فروش تجهیزات اکتیو شبکه های رایانه ای (سیسکو و تجهیزات وایرلس) به صورت گسترده شروع به فعالیت نمود.

 

آدرس کانالهای WIRELESS_TECH@ وVOIP_TECH@ شرکت داده نما

آدرس دفتر اصفهان : خیابان رحیم ارباب - نبش چهار راه رکن الملک - پلاک 238
تلفن : 12-36618510-031
فکس : 12-36618510-031
 
آدرس دفتر تهران : خیابان مطهری - خیابان شهید علی اکبری (پارسا) - پلاک 83 - طبقه سوم - واحد 7
تلفن: 12-88538411-021
فکس : 88766762-021
از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.
bluebrowncustomgreenorangepinkredturquoiseyellow