دفتر اصفهان : 36618510-31-0098
دفتر تهران : 12-88538411-21-0098

 aparat

تکنیک های وایرلس

آنالیز فضای فرکانسی

آنالیز فضای فرکانسی

تحلیل ارتباطات رادیویی بیسیم، آنالیز فضای فرکانسی توسط اسپکترام انالایزر (Spectrum Analyzers)

یکی از مهمترین امور در تحلیل ارتباطات رادیویی بیسیم انالیز فضای فرکانسی توسط اسپکترام انالایزرها می باشد که این دستگاهها باتوجه به بازه فرکانس و قابلیت ها گران قیمت می باشند دردسترس بیشتر نصابان وایرلس نمی باشد.

اسپکتروم آنالایزر یا طیف سنج وسیله ای برای آزمایش و بررسی ترکیب طیفی شکل موج سیگنال های الکتریکی می باشد.به زبان ساده یعنی اینکه دقیقا متوجه شویم دربازه کانال و فرکانس هایی که دستگاه ما کارایی دارد میزان اشغال کانالها و باندها توسط سیگنال های مزاحم چه مقدار است و قدرت انها چه میزان است .

Spectrum Analyzer

Key Facts: Frequency range from 10 Hz to 7 GHz, 13.6 GHz, 30 GHz or 40 GHz.40 MHz real-time analysis bandwidth Triggering on frequency masks

تصاویر انالیز طیف فرکانس و شکل کانال با توجه به میزان قدرت سیگنال ها و حجم دیتای اشغال شده

فیلم آشنایی با یکی از اسپکترام انالایزر ها را می توانید در اینجا مشاهده کنید.

اخیرا امکان محدودی از اسپکترام انالایزر در برخی رادیو ها اضافه گردیده است که تنها با اتصال به انتن و در جهت مورد نیاز بتوان دربازه فرکانسی رادیو محیط را انالیز نموده و به نتایج مهمی برای تخمین باند و پایداری دست یافت. برای مثال در دوره اموزشیMTCWE (وایرلس میکروتیک) اسپکترال هیستوروی Spectral History آموزش داده می شود تا متخصصین یک وضعیت کلی از فضای فرکانسی به دست آورند.

وضعیت الودگی حدود4700 تا 6100 مشاهده می شود رنگ قرمز نشانه مزاحمت شدید سیگنال های هم جهت است . و رنگ مشکی بهترین. که دیده نمی شود.

تصویر فوق در یک محیط الوده امروز تهیه شد که متاسفانه وضعیت بار عبوری با توجه به قدرت خوب سیگنال بسیار نامناسب و کم بود.

این دقیقا سمت مخالف لینک می باشد. رنگها به ترتیب مشکی، ابی، سبز،زرد، قرمز قدرت سیگنال های مزاحم را به تصویر کشیده اند. قرمر :بسیار مزاحم

تصویر فوق انالایزر رادیو موتورولا ptp 650 کمبیون نتورک (Cambium Network) می باشد. که دقیقا بعد از بازکردن میکروتیک از زیر انتن می باشد. (مقایسه انالایزر میکروتیک و موتورولا در یک شرایط) نشان دهنده وضعیت نامناسب فرکانسی است.که متاسفانه رادیو ptp650 در این لینک باند قابل قبولی عبور نداد. دلیل اصلی پیچیدگی مودیلاسیون (Modulation) این رادیو می باشد که سازنده برای مسافت طولانی تا 245 کیلومتر بدون نویز طراحی نموده است.

آنالیز محیط نویزی در یکی از مناطق عادی تهران.

با توجه به آلودگی فرکانسی شدید بازه 5 در کلان شهرها .توصیه می شود با یادگیری نحوه کار با این نوع گزارشات خواهشا مشاوره صحیح در انتخاب دستگاه و انتن و مسیر به مشتری ارایه دهید. هنوز خیلی از همکاران میکروتیکی به علت عدم گذراندن دوره MTCWE با اسپکترال هیستوری آشنا نبوده و راه حل مناسبی با توجه به محیط به مشتریان ارایه نمی نمایند.

نویسنده : سید محمد جواد شیخ ابومسعودی - شرکت ارتباطات شبکه داده نما
                   
برای اطلاع از فن آوری های نوین ارتباطی شبکه های وایرلس و ماکرویو و مراکز تلفنی تحت شبکه از کانال تلگرامی ما به آدرسهای Wireless_tech@ و Voip_Tech@  دیدن فرمایید.

 


شرکت ارتباطات داده نما فعالیت ابتدایی خود را درزمینه خدمات فناوری اطلاعات در سال 1380 آغاز نمود و از سال 81 در زمینه تامین و فروش تجهیزات اکتیو شبکه های رایانه ای (سیسکو و تجهیزات وایرلس) به صورت گسترده شروع به فعالیت نمود.

 

آدرس کانالهای WIRELESS_TECH@ وVOIP_TECH@ شرکت داده نما

آدرس دفتر اصفهان : خیابان رحیم ارباب - نبش چهار راه رکن الملک - پلاک 238
تلفن : 12-36618510-031
فکس : 12-36618510-031
 
آدرس دفتر تهران : خیابان مطهری - خیابان شهید علی اکبری (پارسا) - پلاک 83 - طبقه سوم - واحد 7
تلفن: 12-88538411-021
فکس : 88766762-021
از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.
bluebrowncustomgreenorangepinkredturquoiseyellow