دفتر اصفهان : 36618510-31-0098
دفتر تهران : 12-88538411-21-0098

 aparat

تکنیک های وایرلس

نکاتی در مورد آنتن

نکاتی در مورد آنتن

یکی از تجهیزات مهم در راه اندازی لینک وایرلس آنتن می باشد.

تصاویر پترن (زاویه پوشش ) انتن سکتور90 درجه در صفحه افقی و عمودی

Sector 5Ghz آنتی که برای پوشش تعدادی مشترک وایرلس به دستگاه مرکزی کاربرد دارد.

سکتورهای تولیدی شرکت یوبیکوییتی (UBNT)  در فرکانس و گین های (Gain) متفاوت.

این عکس را با سرچ به راحتی میتونید پیدا کنید. توضییح دادن در مورد آن دو ساعت زمان میبره اما به راحتی نحوه تابش انتن سکتور در اولی از راست بالا مشخصه سکتور (Sector) مثل یک نور افکن یک رینگ باریکی میزنه یعنی شاید سیگنال خوبی در محیط افق بده اما برای مثال سیگنال خوب گرفتن از طبقات یک ساختمان بلند میسر نیست یعنی سر انتن بره بالا رینگی از طبقات بالا را نشونه میره و سرانتن بیاد پایین کف خیابون را نشونه میره . مشخصه سطح مقطع زاویه تابش دیگر مثل پترن (Pattern)  دیش ، دایره نیست. یعنی اگر یک چاقو پترن را برش بزند یک بیضی کشیده حاصل خواهد شد.

فکر کنید یک دوربین از بالای سر سکتور داره زاویه تابش را فیلم برداری میکنه.

حالا دقیقا این همون سکتوره اما دوربین داره از کنار پوشش سکتور را فیلم برداری میکنه . مشخصه پوشش در ارتفاع حدود 4 درجه مثل یک انتن دیش است.

تفاوت دیش با سکتور اینه چه از بالا و چه از کنار نگاه بشه تقریبا یک تصویر دیده میشه . مین لاب (Main Lobe) توی فرزنال زون (Fresnel Zone)  شرکت میکنه.

نکته بعد اینه که بدونید هر انتنی در زاویه تابش یک main lobe و تعدادی side lobe و back lobe که در تصویر زیر امده است دقیقا main lobe اصلی ترین قسمت زاویه تابش است که بیشترین شدت تابش را دارا می باشد و هنگام تنظیم انتن ها می بایست مین لاب دقیقا در جهت انتن مقابل تنظیم شود تا بهترین سیگنال دریافت گردد. البته انتن باتوجه به نوع و کیفیت تابش درجهات دیگری نیز ناخواسته تابش دارد که موجب مزاحمت برای رادیو های مجاور نیز می گردند که ساید لاب (Side Lobe) در کناره ها و بک لاب (Back Lobe) در پشت از این دسته هستند. توضیحات بیشتر را در لینک زیر مشاهده فرمایید.

 

چنانچه به زاویه تابش دیش از کنار و بالا نگاه کنیم تفاوت خاصی ندیده و سطح مقطع مین لاب ما تقریبا دایره است.

 

نوع دیگری از نمایش زاویه تابش در صفحه. برحسب درجه و افت بهره انتن. Null ها نقاط کور انتن شماست که درسکتورها به راحتی حس میگردد.

نکته !توجه: هرچه آنتن جهتی تر باشد مثل پارابولیک دیش هاsolid dish  زاویه پوشش و پترن مین لاب (Main Lobe Pattern) بسته تر شده و هرچه بهره انتن (Antenna Gain) و سایز بزرگ تر شود : بیم یا زاویه پوشش کوچک تر می شود . مهمتر اینکه در بحث فرزنال زون (Fresnel Zone) تنها مسافت و فرکانس موثر می باشد و نوع انتن و نوع پترن و شدت سیگنال در شعاع فرزنال زون تاثیری نمی گزارد. بلکه تنها ممکن است بخشی از مین لاب ما درگیر در فرزنال زون گردد.

این سیب نیست .لطفا صبر کنید. این پترن و زاویه پوشش یک انتن میله ای (اومنی) باند دوگیگاهرتز اما با بهره و گین 2 تا 5 دی بی

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Main_lobe

Wikipedia

Main lobe

In a radio antenna's radiation pattern, the main lobe, or main beam is the lobe containing the maximum power. This is the lobe that exhibits the greatest field strength.

 

 

زاویه پوشش سه بعدی یک انتن اومنی 15 دیبی . مشخصه که بایدتقریبا هم ارتفاع با کلاینت ها بسته شود.

پترن سه بعدی انتن فلت و پچ با گین پایین و پوشش بالا. مشخصه پوشش خوبی شبیه سکتور داره.

پترن پوشش انتن پارابولیک گرید .مشخصه چقدر سایدلاب و بک لاب داره مناسب فضاهای پرترافیک فرکانسی و دکل های شلوغ نمی باشد.

پترن انتن فلت 18 دیبی

 

بکارگیری انتن های نامناسب جهت دکل های پرترافیک موجب تداخل ساید لاب می شود.

نکته: شناخت پترن و زاویه تابش نیاز به جلسات حضوری جهت توضیحات کلی روی نمودار می باشد. اما به طور کلی استفاده از انتن های با بک لاب و ساید لاب بزرگ روی دکل های پرترافیک موجب مزاحمت فرکانسی برای آنتن های مجاور می گردد. و استفاده از انتن های تبلی هایپرفورمنس HP موجب اصلاح Front to back ratio (کوچک شدن بک لاب در مقابل مین لاب) و همچنین کاهش شدید ساید لاب ها در آنتن می گردد.

 

نویسنده : سید محمد جواد شیخ ابومسعودی - شرکت ارتباطات شبکه داده نما
                   
برای اطلاع از فن آوری های نوین ارتباطی شبکه های وایرلس و ماکرویو و مراکز تلفنی تحت شبکه از کانال تلگرامی ما به آدرسهای Wireless_tech@ و Voip_Tech@  دیدن فرمایید.

شرکت ارتباطات داده نما فعالیت ابتدایی خود را درزمینه خدمات فناوری اطلاعات در سال 1380 آغاز نمود و از سال 81 در زمینه تامین و فروش تجهیزات اکتیو شبکه های رایانه ای (سیسکو و تجهیزات وایرلس) به صورت گسترده شروع به فعالیت نمود.

 

آدرس کانالهای WIRELESS_TECH@ وVOIP_TECH@ شرکت داده نما

آدرس دفتر اصفهان : خیابان رحیم ارباب - نبش چهار راه رکن الملک - پلاک 238
تلفن : 12-36618510-031
فکس : 12-36618510-031
 
آدرس دفتر تهران : خیابان مطهری - خیابان شهید علی اکبری (پارسا) - پلاک 83 - طبقه سوم - واحد 7
تلفن: 12-88538411-021
فکس : 88766762-021
از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.
bluebrowncustomgreenorangepinkredturquoiseyellow