دفتر اصفهان : 36618510-31-0098
دفتر تهران : 12-88538411-21-0098

 aparat

تکنیک های وایرلس

Beamforming تکنولوژی

Beamforming تکنولوژی

بیم فرمینگ یک تکنولوژی پیشرو و نسبتا گرانی است که در روترهای وایرلس برای افزایش برد و سرعت به کار می رود.

 

در این تکنولوژی حداقل به دو آنتن نیاز است. ابتدا یکی از آنتن ها سیگنال وای فای را در همه جهات پخش می کند، سپس آنتن بعدی با اختلاف فاز کمی (مثلا 10%) سیگنال وای فای را در همه جهات پخش می کند. اختلاف فاز این دو سیگنال باعث می شود که در مکانهایی از فضا جمع دو سیگنال قوی تر و در مکانهایی از فضا جمع دو سیگنال ضعیف تر شود. روترهایی که از این فناوری پشتیبانی می کنند دارای یک DSP هستند که تشخیص می دهد در کدام مکان ها کلاینت به روتر وصل شده و در کدام مکانها کلاینی وجود ندارد، سپس اختلاف فاز دو سیگنال را طوری تنظیم می کند که در مکانهایی که کلاینت وجود دارد سیگنال قوی تری داشته باشیم و در مکان هایی که کلاینت وجود ندارد سیگنال ضعیف و یا هیچ سیگنالی نداشته باشیم. در شکل زیر اختلاف چگونگی تشعشع سیگنال وای فای یک روتر معمولی و یک روتر مبتنی بر فناوری وای فای نشان داده شده است.

مزیت اول Beamforming :
بهبود پوشش دهی
همواره نیازی نیست که آنتن های روتر 360 درجه را پوشش دهند بلکه فقط در محل کلاینت ها به سیگنال وای فای نیاز داریم. به کمک بیم فرمینگ به راحتی تعیین شود که چه ترکیبی از آنتن ها به کار روند و سیگنال آنها نسبت به هم چه اختلاف فازی داشته باشد تا بیم بهینه در محل کلاینت ایجاد شود.
اگر شبکه های وای فای نسل قدیم را به یک چراغ حبابی بزرگ تشبیه کنیم، بیم فورمینگ به مثابه تعدادی چراغ قوه قوی است که تنها جهت های مورد نظر را روشن می کنند. بنابراین برد روترهای مبتنی بر فناوری بیم فرمینگ نسبت به نسل قدیم افزایش می یابد.

مزیت دوم Beamforming:
بهبود کارکرد در حالت دید غیر مستقیم
در یک شبکه وای فای همیشه روتر یا اکسس پوینت با کلاینت ها در دید مستقیم هم نیستند، ممکنه بین اونها یک یا چند مانع باشه، یا کاربران در حال حرکت باشند، خاموش روشن کردن وسایل برقی مثل مایکروفرهاو یا حتی افزایش تعداد انسانها در محیط مورد نظر و.... این موارد شاید در نگاه اول اهمیت چندانی نداشته باشند ولی باعث تداخل، جذب، و اعوجاج سیگنالهای وای فای می شوند و می توانند مسیر و توان سیگنال را تغییر دهند و حتی مانع ارسال داده ها بشوند.
روش معمولی که در روترها و اکسس پوینت برای حل این مسئله هست، کاهش سرعت انتقال داده می باشد تا زمانیکه کلاینت بتواند بسته های acknowledge را دوباره ارسال کند. سرعت پایین تر باعث می شود که انتقال داده مدت زمان بیشتری به طول بیانجامد و این امر اکسس پوینت را بیشتر مستعد پذیرش نویز و تداخل می کند. بنابراین وقتی که شرایط رو به بدی می رود، داخل یک حلقه منفی گرفتار می شویم که نتیجه ای جز از بین رفتن عملکرد اکسس پوینت ندارد. در حالیکه یک آنتن هوشمند با بهره گیری از فن آوری بیم فرمینگ، برای مقابله با این مسئله بصورت پویا ترکیب آنتن ها و اختلاف فاز سیگنال ها را تغییر می دهد تا بهترین جهت را انتخاب کند.

لینک سیس (Linksys)یکی از شرکت های  تولیده کننده با بکارگیری این فناوری بوده است و روترهای وایرلس مبتنی بر فناوری بیم فرمینگ را با کیفیت بسیار بالایی وارد بازار کرده است. و مهم ترین دلیلی که باعث شده روترهای وایرلس لینک سیس کمی نسبت به دیگر برند های موجود در بازار گران تر باشه استفاده از فناوری بیم فرمینگ است.

برای اطلاع از فن آوری های نوین ارتباطی شبکه های وایرلس و مایکرو ویو و مراکز تلفنی تحت شبکه از کانال تلگرامی ما به آدرسهای Wireless_tech@و Voip_Tech@  دیدن فرمایید.


نظر دادن

شرکت ارتباطات داده نما فعالیت ابتدایی خود را درزمینه خدمات فناوری اطلاعات در سال 1380 آغاز نمود و از سال 81 در زمینه تامین و فروش تجهیزات اکتیو شبکه های رایانه ای (سیسکو و تجهیزات وایرلس) به صورت گسترده شروع به فعالیت نمود.

 

آدرس کانالهای WIRELESS_TECH@ وVOIP_TECH@ شرکت داده نما

آدرس دفتر اصفهان : خیابان رحیم ارباب - نبش چهار راه رکن الملک - پلاک 238
تلفن : 12-36618510-031
فکس : 12-36618510-031
 
آدرس دفتر تهران : خیابان مطهری - خیابان شهید علی اکبری (پارسا) - پلاک 83 - طبقه سوم - واحد 7
تلفن: 12-88538411-021
فکس : 88766762-021
از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.
bluebrowncustomgreenorangepinkredturquoiseyellow