دفتر اصفهان : 36618510-31-0098
دفتر تهران : 12-88538411-21-0098

 aparat

تکنیک های وایرلس

ارتفاع مناسب جهت نصب آنتن وایرلس

ارتفاع مناسب جهت نصب آنتن وایرلس

به نام خدا ،یک سوالی امروز درباره ارتفاع نصب آنتن از سطح زمین پرسیده شد که می توان به عنوان یک بحث علمی در کانال به آن اشاره نمود !!

ممکن است اینطور به نظر آید که در ارتباطات وایفای ۲ و ۵ گیگاهزتز و مایکرویو بالای ۶ گیگاهرتز ، آیا هرچه ارتفاع انتن ما از سطح زمین بلندتر باشد و دکل مرتفع تری داشته باشیم ارتباط بهتری خواهیم داشت؟؟؟؟؟

جواب: چنانچه لینک شما حتما نقطه به نقطه باشد یعنی point to point باشد و از آنتن های جهتی بهره می برید و فاصله طولانی باشد ارتفاع بلند ،شدت بیشتری در سیگنال دریافتی ایجاد خواهد نمود و از یک میزان بلندتر هم  تفاوتی در سیگنال RSL نخواهد داشت چون بیضی فرنل ما از موانع بالاتر بوده و فقط هزینه گزاف دکل بلند به کارفرما تحمیل خواهد شد که نتیجه عدم دانش کافی پیمانکار می باشد.

 

یکی دیگر از مشکلات احتمالی در بالابردن ارتفاع بیش از حد در مناطق دشت صاف و بخصوص دریا ،اثرات Multipath fading و چندمسیره شدن سیگنال و درنهایت همفاز شدن و یا غیرهم فاز شدن امواج ارسالی ما و درنتیجه متغیر شدن RSL یا سطح سیگنال دریافتی می باشد که می بایست ارتفاع تا حدامکان کاهش یابد و به وسیله اختفای جزیی با موانع طبیعی می توانیم اثرات سیگنال های منعکس شده  مزاحم از سطح دریا را کاهش دهیم و یا از انتن هایی با بیم و زاویه پوشش کوچکتری استفاده نماییم .

 

 

سیگنال منعکس شده از سطح صاف آب موجب Multipath fading می گردد.

محو شدگی چندمسیره سیگنال

اثرمساعد کاهش ارتفاع یکی از نقاط برای جلوگیری از انعکاس مزاحم دریا

حال برمیگردیم به سوال!!! چه مواقع دیگری کاهش ارتفاع محل نصب آنتن، می تواند برای ما مفید باشد؟؟؟؟

چنانچه بخواهید دو مکان نزدیک بهم  را که با چشم دیده می شود در شهرهای بزرگ به وسیله شبکه های بیسیم به یکدیگر متصل نمایید، توصیه میشود در پایین ترین سطح ارتفاع، انتن ها را نصب کنید به نحوی که با محصور شدن اطراف ناحیه فرنل مابین ساختمان های بلند یا پوشش گیاهی از آلودگی فرکانسی باند ۵ گیگاهرتز در شهرهای بزرگ، دور بمانیم.البته کاستن تداخل فرکانسی رنج 5Ghzاهمیت ویژه تری نسبت به Multipath fading در مناطق پرنویز دارد.

یکی دیگر از جاهایی که نباید انتن را در ارتفاعات خیلی بالاتر نصب کرد: انتن های سکتور باند ۵ گیگاهرتز وبالاتر  برای سرویس PTMP (یک نقطه به چند نقطه)است که باتوجه به پترن الویشن بسیار کوچک آنتن سکتور که شاید کمتر از ۴ درجه باشد  می بایست هم ارتفاع با کلاینت ها نصب گردد و سر انتن نباید خیلی بالا یا پایین شود چون همانند رینگی از سیگنال ، نمیتواند پوشش خوبی ایجاد نماید و متاسفانه افراد به دلیل  عدم دانش کافی از نحوه پوشش آنتن در ارتفاع(E-plane ) انتن های سکتور را به غلط در بالاترین نقطه دکل نصب می نمایند.

نحوه پوشش یک انتن با زاویه بسته کم در E-plane و زاویه گسترده در افق

نویسنده:
محمد مسعودی-شرکت داده نما

برای اطلاع از فن آوری های نوین ارتباطی شبکه های وایرلس و مایکرو ویو و مراکز تلفنی تحت شبکه از کانال تلگرامی ما به آدرسهای Wireless_tech@و Voip_Tech@  دیدن فرمایید.


نظر دادن

شرکت ارتباطات داده نما فعالیت ابتدایی خود را درزمینه خدمات فناوری اطلاعات در سال 1380 آغاز نمود و از سال 81 در زمینه تامین و فروش تجهیزات اکتیو شبکه های رایانه ای (سیسکو و تجهیزات وایرلس) به صورت گسترده شروع به فعالیت نمود.

 

آدرس کانالهای WIRELESS_TECH@ وVOIP_TECH@ شرکت داده نما

آدرس دفتر اصفهان : خیابان رحیم ارباب - نبش چهار راه رکن الملک - پلاک 238
تلفن : 12-36618510-031
فکس : 12-36618510-031
 
آدرس دفتر تهران : خیابان مطهری - خیابان شهید علی اکبری (پارسا) - پلاک 83 - طبقه سوم - واحد 7
تلفن: 12-88538411-021
فکس : 88766762-021
از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.
bluebrowncustomgreenorangepinkredturquoiseyellow