دفتر اصفهان : 36618510-31-0098
دفتر تهران : 12-88538411-21-0098

 aparat

تکنیک های وایرلس

بررسی دید مستقیم یک لینک کوتاه

بررسی دید مستقیم یک لینک کوتاه

دید مستقیم در راه اندازی لینک های وایرلس از اهمیت زیادی برخوردار است و درصورت عدم وجود دید مستقیم مشکلات زیادی در راه اندازی لینک ایجاد می شود.

باتوجه به سوال یکی از مخاطبان گرامی در مورد تصویر فوق، ابتدا می بایست مبانی path loss و link budget و ناحیه فرنل Fresnel zone  مطالعه گردیده و بعد باتوجه به نرم افزار های مرتبط محاسبه گر باتوجه به عوارض زمین و انحنای موثر و... لینک آنالیز گردد.

در تصویر فوق خط زرد، خط Line of Sight یا دید مستقیم می باشد. فرض کنید در فضای واقعی سه بعدی یک خربزه را نصف کرده اید و خط زرد محل قاچ می باشد. خط ابی ۶۰ درصد ناحیه فرنل را نشان می دهد که می بایست موانع حداکثر تا این سطح در لینک رشد نموده باشند تا تاثیر چشمگیری بر روی پهنای باند لینک ما نگذارند. خط بنفش که  سطح زیر خربوزه فرضی را نشان می دهد در واقع سطح انتهایی ناحیه فرنل اول را نمایش می دهد که سیگنال موثر ما تا این میزان متصاعد و منتشر می گردد. شعاع وسط ناحیه فرنل به راحتی قابل محاسبه است که در تصویر نیامده و همچنین فرنل های بعدی با شعاع های r2وr3 و..rn به دلیل عدم کارایی در لینک ما نیز در تصویر نیامده است که با مراجعه به ویکی پدیا می توانید مشاهده کنید.

?شعاع ناحیه فرنل اول و دوم و سوم باتوجه به فاصله از مبدا و مقصد ?

 

?یکی از نکات کلیدی در ناحیه فرنل عدم ارتباط این ناحیه بیضی با پترن و بیم انتن می باشد و تنها به فرکانس رادیوها و فاصله لینک بستگی دارد و ارتباطی با نوع انتن ندارد و اصولن برای لینک هایptp نقطه به نقطه بررسی و مطرح می گردد و بیانگر آن است که ما میبایست تا حدامکان شعاع پاینی این ناحیه بیضی شکل سه بعدی را از وجود موانع تخلیه نماییم و دلیل اینکه در برخی انالایزرها شعاع بالایی ترسیم نمی گردد به علت این است که ما حتما نیاز به خط دید مستقیم برای یک لینک خوب داریم

نمایش فرضی از ناحیه fresnel zone با توجه به انحنای زمین و موانع?

✍️در لینک هایی با فرکانس بالاتر، شعاع ناحیه فرنل کوچکتر گردیده اما با افزایش مسافت لینک رادیویی ،شعاع این ناحیه افزایش می یابد. در صورت درگیری مانع با خط LOS (دید مستقیم) می توان با کاهش فرکانس و استفاده از تجهیزاتی با فرکانس پایین تر از شعاع  بالایی ناحیه فرنل و اثر نفوذ پذیری  طول موج بلند برای یک ارتباط با ظرفیت کمتر اما متصل و امیدوار بهره برد .
نوشته : مسعودی-داده نما

 برای اطلاع از فن آوری های نوین ارتباطی شبکه های وایرلس و ماکرویو و مراکز تلفنی تحت شبکه از کانال تلگرامی ما به آدرسهای Wireless_tech@ و Voip_Tech@  دیدن فرمایید.

 


نظر دادن

شرکت ارتباطات داده نما فعالیت ابتدایی خود را درزمینه خدمات فناوری اطلاعات در سال 1380 آغاز نمود و از سال 81 در زمینه تامین و فروش تجهیزات اکتیو شبکه های رایانه ای (سیسکو و تجهیزات وایرلس) به صورت گسترده شروع به فعالیت نمود.

 

آدرس کانالهای WIRELESS_TECH@ وVOIP_TECH@ شرکت داده نما

آدرس دفتر اصفهان : خیابان رحیم ارباب - نبش چهار راه رکن الملک - پلاک 238
تلفن : 12-36618510-031
فکس : 12-36618510-031
 
آدرس دفتر تهران : خیابان مطهری - خیابان شهید علی اکبری (پارسا) - پلاک 83 - طبقه سوم - واحد 7
تلفن: 12-88538411-021
فکس : 88766762-021
از جدیدترین محصولات و تخفیف های ما آگاه شوید. ما اسپم ارسال نمی کنیم.
bluebrowncustomgreenorangepinkredturquoiseyellow