پنج شنبه, 13 اسفند 1394 11:36

کدک (Codec) چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(53 رای‌ها)

کدک ها استانداردهایی برای تبدیل داده های صوتی از آنالوگ به دیجیتال و بالعکس می باشند که براساس نحوه فشرده سازی  و بسته بندی داده ها، نام گذاری و گروه بندی می شوند.

 بطور کلی می توان گفت کدک ها سیگنال های صوتی را دریافت کرده از امواج آنالوگ در فاصله های زمانی معین (Time Interval) نمونه برداری کرده و برای هر نمونه مقداری را اختصاص می دهند و آن را بر اساس استانداردهای تعریف شده برای آن کدک، تبدیل به داده های دیجیتالی و سپس فشرده و در نهایت به صورت بسته های دیتا ارسال می کنند. این بسته ها باید بدون تاخیر زیاد، به گیرنده برسند تا تماسی موفق با رضایت طرفین مکالمه داشته باشیم. برعکس این عمل نیز توسط آنها انجام می پذیرد ، یعنی گرفتن داده های دیجیتالی از شبکه و تبدیل آن به سیگنال های صوتی. به این دو عمل رمز گذاری و رمز گشایی (CODEC = Coder-Decoder) گفته می شود. به طور معمول صدایی به طول تقریبی ۱۰ تا ۲۰ میلی ثانیه در بسته دیتا جهت ارسال قرار می گیرد. البته کدک های مختلف هر کدام استاندارد خاص خود را به منظور نمونه برداری و ارسال صدا تعریف کرده اند.

بسته به نوع کدک مورد استفاده در انتقال صدا، بسته های ویپ (VoIP) مدتی را در سمت گیرنده منتظر می مانند تا کار بافر شدن آن ها به حد تعیین شده برسد. با رسیدن حجم بسته ها در بافر سمت گیرنده به اندازه تعیین شده، صدا در سمت دیگر پخش خواهد شد.

تاخیر صدا، در حالت ایده آل باید به گونه ای باشد که شنونده متوجه آن نشود. چنانچه مقدار تاخیر از حدی فراتر رود، ادامه مکالمه میسر نخواهد بود. چنانچه تاخیر صدا بیش از ۲۰۰ میلی ثانیه شود، مکالمه تلفنی را از حالت مطلوب خارج می کند.

کدک ها براساس نحوه دسته بندی داده ها و میزان فشرده سازی و همچنین تاخیر آنها گروه بندی و مقایسه می شوند. هر چه کدک داده ها را فشرده تر بسته بندی کند، یقیناً بسته ها کوچک تر شده و برای یک مکالمه ، پهنای باند کمتری تقاضا می کنند. اما این نوع کدک ها به دلیل عملیات فشرده سازی سنگینی که انجام می دهند هم بار زیادی از پردازنده خواهند گرفت و هم کیفیت مکالمه را تا حدودی کاهش خواهند داد. اما هرچه از کدک هایی استفاده شود که فشرده سازی کمتری انجام می دهند، پهنای باند بیشتری نیاز خواهد بود (در عین حال معمولاً در این وضعیت تاخیر سیستم نیز کمتر می شود) ، اما هم پردازنده سرور و هم دستگاه نهایی بار کمتری خواهند داشت و ضمنا کیفیت مکالمه بالا خوهد رفت.

در جدول زیر انواع کدک های صدا و برخی ویژگی های آن ها، آورده شده است.

Codec

 در ادامه به بررسی کدک های پرکاربرد می پردازیم.

G.711

 • فرکانس نمونه برداری khz 8
 • یک کدک استاندارد با bitrate بالا می باشد. (Kbps 64)
 • استفاده از این کدک بهترین کیفیت صدا را ممکن می سازد. این نکته قابل ذکر است که از این کدک در خطوط PSTN نیز استفاده می شود لذا کیفیت تماس ها مانند خطوط تلفن معمولی خواهد بود.
 • کمترین latency را داراست که در نتیجه بار پردازشی کمتری را تحمیل می کند.
 • نیاز به license ندارد.
 • با همه این مزیت ها، به پهنای باند بالا نیاز دارد.

G.729

 • فرکانس نمونه برداری khz 8  (یعنی ۸۰ نمونه در هر ۱۰ میلی ثانیه)
 • یک کدک استاندارد ITU با نرخ بیت پایین است . (Kbps 8)
 • در بین کدک های موجود، بار پردازشی زیادی تحمیل می کند.
 • کیفیت مکالمه کمتری را در مقایسه با 711 ارائه می کند.
 • نیاز به license دارد.

 

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:

لینک

                                                     

 برای اطلاع از فن آوری های نوین ارتباطی شبکه های وایرلس و ماکرویو و مراکز تلفنی تحت شبکه از کانال تلگرامی ما به آدرسهای Wireless_tech@ و Voip_Tech@  دیدن فرمایید.

خواندن 7711 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 15 اسفند 1394 15:08

نظر دادن